Ha okos a telefonod

Akkor telepítsd újra...

Csakhogy milyen apróságok is közbejönnek utazás előtt... Telefonom (htc one v) kezdett rendetlenkedni, és csak ímmel-ámmal engedelmeskedni, állandóan kilépett önkényesen az appokból, újraindulgatott telefonálás közben, és perceket kellett várnom rá, mire egy-egy SMS szíveskedett megmutatni nekem. Szóval kapott egy factory resetet az android. Azóta engedelmeskedik minden parancsomnak, méghozzá villamgyorsan. Sőt az aksija is jobban bírja.

Keresgéltem Caminos appokat, amik segíthetik utamat. És találtam is kettőt, ami ingyenes, és valóban hasznosnak tűnik. Az egyik a miCamino, ezt még nem volt időm tüzetesebben megvizsgálni, és kedvem sem, mert hispán nyelvű. Viszont sok jót hallottam, olvastam róla. A másik a Camino Pilgrim, ami sok hasznos funkcióval rendelkezik. Van benne pár előre beépített útiterv, de magunk is kreálhatunk sajátot. Minden településről piktogram formájában sok hasznos infót közöl velünk (vagyon-é ottan a vándoroknak fogadó, forrás és étek; árulnak-é ottan gyógyfőzeteket és kencéket a fáradt, megmihálylott lábra, és ételeket a korgó gyomorra; jár-é arra a postakocsi; és hogy van-é ottan AranyTallérkiadó Masina (ATM) ). Azonkívül az alberguékról is tájékozódhatunk, például a wifi, mosógép, konyha, ételautomata, számítógép megléte felől, az áráról, címéről és nyitvatartásáról. És offline térkép is letölthető benne, amin a camino pirossal ki van emelve.

Ami még hasznos alkalmazásként fent van a telefonomon, az egy spanyol-angol szótár, az endomondo nevű sporttracker (szándékszom az egész caminót végigcsiganyálazni), és egy térképprogram az Osmand, amihez szintén töltöttem le térképet Spanyolországról. Ezeket (kivéve persze a spanyol szótárat) szoktam használni, szinte minden gyalog- és bringatúrámhoz.

Mennyivel másabb a zarándok élete most, mint akár 10 évvel ezelőtt, amikor a telefon még nem volt okos, és több könyvel felvértezve indult útnak, melyek nem mindig voltak up-to-date-ek. Sőt a 90-es években még a mobil sem volt elterjedt. Így az otthon hagyott rokonok, barátok nem sűrűn kaptak életjelet a vándortól. És a vándor sem igen tudta követni szerettei idővonalát, míg távol volt tőlük. A többi felszereléséről nem is beszélve, amik sokkal nehezebbek és nagyobbak voltak a maiaknál.

2015. április 09. | Címkék: telefon android app felkészülés endomondo osmand